Не знаєш, як оформити договір оренди землі?
Хто може здати землю в оренду?
Відносини щодо оренди землі регулюються Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі». Орендодавцями земельних ділянок відповідно до статті 4 Закону України «Про оренду землі» можуть бути:
• громадяни та юридичні особи
• власники земельних ділянок;
• органи виконавчої влади;
• органи місцевого самоврядування;
• особа, яка управляє спадщиною.
Орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця (стаття 8 Закону України «Про оренду землі»). Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок здійснюється:
• на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (якщо земельні ділянки перебувають у державній або комунальній власності);
• за договором оренди між власником земельної ділянки та орендарем (якщо земельна ділянка перебуває у приватній власності).
Як має виглядати договір оренди?
Договір оренди землі укладається у письмовій формі. За бажанням однієї зі сторін він може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. № 220 відповідно до статті 14 Закону України «Про оренду землі». Відповідно до статті 15 Закону України «Про оренду землі» до договору оренди землі обов’язково включаються такі істотні умови:
• об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
• строк дії договору оренди;
• орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Якими можуть бути строк оренди і вартість землі?
Відповідно до статті 93 Земельного кодексу України, статті 19 Закону України «Про оренду землі» строк дії договору оренди земельної ділянки не може перевищувати 50 років.
Строк оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства не може бути меншим за 7 років.
Строк оренди вищезазначених меліорованих земель і на яких проводиться гідротехнічна меліорація – не менше 10 років.
У разі створення індустріального парку на землях державної чи комунальної власності, земельна ділянка надається в оренду на строк не менше 30 років.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (стаття 21 Закону України «Про оренду землі»). Статтею 1 Указу Президента України від 02 лютого 2002 року № 92 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» визнано одним із пріоритетних завдань пореформеного розвитку аграрного сектора економіки, забезпечення підвищення рівня соціального захисту сільського населення, зокрема шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.
Особливості обчислення розміру річної орендної плати щодо земель державної та комунальної власності визначаються Податковим кодексом України.
За яких умов можна змінити договір чи розірвати його?
Зміна умов договору оренди землі здійснюється:
• за взаємною згодою сторін;
• у разі недосягнення згоди - в судовому порядку (стаття 30 Закону України «Про оренду землі»)
Розірвання договору оренди землі здійснюється:
• за згодою сторін;
• на вимогу однієї із сторін - за рішенням суду;
• в односторонньому порядку, якщо таке передбачено законом або договором (стаття 31 Закону України «Про оренду землі»).
Як зареєструвати право оренди земельної ділянки?
Для проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки державному реєстратору або нотаріусу необхідно надати:
• паспорт; ІПН;
• договір оренди земельної ділянки;
• витяг із Державного земельного кадастру (у разі відсутності відомостей про кадастровий номер земельної ділянки у документах, поданих заявником для державної реєстрації);
• квитанцію про сплату адміністративного збору за державну реєстрацію права оренди:
• у строк не більше 5 робочих днів з дня реєстрації заяви – 80 грн. ;
• у строк 2 робочі дні – 800 грн. ;
• у строк 1 робочий день – 1600 грн. ;
• у строк 2 години – 4000 грн.
Чи передбачено спрощену процедуру реєстрації права оренди для сільськогосподарських підприємств, які орендують земельні ділянки у громадян?
Нині запроваджено спрощену процедуру державної реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки, право власності на які виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року.
Державна реєстрація похідного речового права на земельну ділянку здійснюється одночасно з державною реєстрацією права власності на таку земельну ділянку на підставі заяви про державну реєстрацію прав.
Реєстрація права власності на земельну ділянку у разі подання заяви про державну реєстрацію прав набувачем похідного речового права може здійснюватися без подання заявником документа, на підставі якого виникло право власності, за умови наявності інформації про зареєстровану земельну ділянку в Державному земельному кадастрі та до моменту автоматизованого перенесення до Державного реєстру прав записів (відомостей) про речові права та обтяження на земельні ділянки з Державного реєстру земель.
Що робити коли на твою земельну ділянку зареєстровано право власності чи оренди за іншою особою?
• Звертатися до Комісії Мін’юсту з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації з проханням скасувати відповідну реєстраційну дію. Будь-яка фізична або юридична особа, яка дізналася про факт незаконної перереєстрації земельної ділянки, що знаходиться у її власності, на іншу особу, має право оскаржувати це в суді або Комісії.
Більш детальна інформація про засідання та склад Комісії, порядок оскарження, тощо у розділі цього сайту «Забирають бізнес? Відбирають майно?» та на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України https://minjust.gov.ua/ddr/services/commission_civil_register
• Звертатися до суду за захистом свого порушеного права з позовом про скасування рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав.
Наприкінці минулого тижня на базі дитячого-оздоровчого комплексу ім. В.Загурного, в рамках проведення заходів з психологічної реабілітації учасників АТО, відбувся семінар-практикум для працівників психологічної служби району на тему: «Виведення з посттравматичного стресового розладу учасників АТО». Загалом, в заході прийняли участь 22 працівники психологічної служби дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів Шаргородщини. Основними питаннями порядку денн ....
Президент Петро Порошенко підписав Указ №278/2017 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 вересня 2017 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» по статтях, пов'язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України». Глава держави увів у дію відповідне рішення РНБО. Контроль за його виконанням покладено на Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олександра Турчи ....
Сьогоднішнього погожого дня, 15 вересня 2017 року, на Шаргородщині - в дитячому оздоровчому комплексі імені Володимира Загурного, с.Клекотина, панувала особлива атмосфера. Адже саме сьогодні відбулись заходи з нагоди завершення проходження учасниками АТО п’ятиденного курсу психологічної реабілітації для військових, якими було охоплено більше 20-ти наших славних українських воїнів. Заходи з психологічної реабілітації було проведено з метою допомоги воїнам АТО призвичаїтись до мирно ....
17 вересня усі рятувальники країни відзначатимуть професійне свято, свято мужності та благородства, хоробрості та честі. Тому, сьогодні, напередодні Дня працівників цивільного захисту України (Дня рятівника), голова районної державної адміністрації Катерина Кедик привітала усіх працівників рятувальної служби Шаргородщини з професійним святом. Звертаючись до всіх присутніх в залі засідань районного сектору Головного Управління Державної Служби України з надзвичайних ситуацій у Вінни ....
Сьогодні в Шаргородському музеї образотворчого мистецтва відбувся вечір-зустріч із видатним земляком - самобутнім художником Василем Івановичем Очеретнюком. Ця приємна зустріч була присвячена знаменній даті – 65-річчю від дня народження митця. Привітати знаного на Шаргородщині художника прийшли головні спеціалісти відділу культури та туризму райдержадміністрації Т.Стус та Г.Кучинська, працівники закладів культури, творча молодь Шаргородської ....
Шановні фармацевти Шаргородщини! Районна державна адміністрація та районна рада щиро вітають всіх вас з нагоди професійного свята - Дня фармацевтичного працівника. На сьогодні державою зроблено немало заходів, спрямованих на покращання якості фармацевтичного обслуговування населення. Не менш важливу роль в цьому напрямку відведена і вам, шановні фармацевти району! Завдяки вашій професійній майстерності та самовідданості, ентузіазму та творчій насназі сфера фармації Шаргоро ....