Інтерв'ю голови обласної державної адміністрації Валерія Коровія газеті "Урядовий кур'єр"

Цього року не лише фахівці, а й пересічні вінничани бачать, що економіка краю розвивається, і цей процес супроводжується підвищенням соціальних стандартів. До кінця року в промисловості області буде створено майже 6 тисяч нових робочих місць, зросла зарплата та обсяг оплати за оренду земельних паїв, що збільшує можливості місцевих бюджетів. Тож обласна влада напрацювала ефективні програми і створила сприятливе середовище для ведення бізнесу. Про сьогодення і перспективи області власний кореспондент «Урядового кур’єра» розмовляє з головою Вінницької облдержадміністрації Валерієм КОРОВІЄМ.

Голова Вінницької облдержадміністрації Валерій КОРОВІЙ.— Валерію Вікторовичу, нещодавно велика делегація з області взяла участь в урочистих зборах у польському місті Кельце з нагоди святкування 60-річчя співпраці між  Вінниччиною і Свєнтокшиським воєводством. У яких напрямах нині розвивається співпраця?

— Такого рівня взаємодії, як між Вінницькою областю і Свєнтокшиським воєводством, жодний інший регіон в Україні не має. Загалом на тлі двосторонніх відносин це, можливо, зразок, фундамент якого — народна дипломатія. Тобто запорука наших міцних зв’язків — насамперед людські контакти.

Нам вдалося вибудувати таку систему, коли дружать колективи  закладів освіти, охорони здоров’я, культури. Наприклад, наш народний ансамбль танцю «Барвінок» і польські хореографічні колективи, архіви Кельце і Вінниці працюють у єдиному ритмі. Звичайно, багато залежить від комунікації на рівні керівництва регіонів. Нині це дуже тісні системи взаємодії й підтримки.

Під час Революції гідності все місто Кельце було в українських прапорах на знак солідарності з українським народом. Не забуду волонтерську допомогу, яку надавали нам жителі воєводства дуже непростого 2014 року: джгути для зупинення кровотечі тощо. Коли ми відчиняли ящики, то бачили там листівки з дитячими малюнками і привітаннями.

У Вінниці на підприємстві польської компанії «Барлінек» працюють 1100 осіб. Це одна з найбільших польських інвестицій у нашу країну. Тому систему взаємодії ми окреслили і крізь призму розвитку бізнесу.

У Вінниці працює Генеральне консульство Республіки Польща. Мені як голові облдержадміністрації дуже приємно про це говорити,  тому що бачу практичні результати нашої спільної роботи. Без перебільшення можу сказати, що це зразок двосторонніх взаємовідносин двох великих народів з почуттям поваги і підтримки один одного.

— Під час урочистих заходів було підписано декларацію про розвиток дружніх відносин між молоддю обох регіонів. Тож вибудовується співпраця на перспективу?

— Для нас був великим відкриттям рівень залучення молоді до різних програм у Свєнтокшиському воєводстві — сеймику та ефективність роботи студентського парламенту в місті Кельце. Ми переймаємо цей досвід. В області реанімували студентський парламент, напрацювали комплекс заходів роботи з молоддю. Як голова облдержадміністрації звітую перед студентським парламентом, активно залучаємо молодь до роботи колегії облдержадміністрації. Молодь серйозно до цього ставиться. Тому для нас було принципово важливим підписати декларацію керівництва органів виконавчої влади двох регіонів і лідерів студентських парламентів  воєводства та області.

Нині молодь двох регіонів взаємодіє з великим натхненням. Українська молодь — рівноправний партнер і в багатьох починаннях показує приклад.

— Вінницька область аграрно-промислова. Нинішній рік за погодними умовами був непростим, однак чув, що аграрії встановлять рекорд.

— Можу з упевненістю сказати, що за підсумками роботи для нашої області цей рік найкращий у новітній історії України. Буде встановлено рекорд з виробництва зерна, цукрових буряків, фруктів, соняшнику.

Справді, рік був непростим для ранньої групи зернових, але треба зважати на те, що за останні роки змінилася система організації праці в аграрному бізнесі. Днями на гелікоптері я мав змогу облітати область і бачив дуже високий рівень агрокультури.

На  українську благодатну землю прийшли новітні технології, насінництво, техніка, і це поєднується з великим досвідом у землеробстві, який українці передають з покоління в покоління. За нашим прогнозом, цього року область виробить 5,8—5,9 мільйона тонн зерна (зокрема 3,5 мільйона тонн — кукурудзи). Аграрний сектор має величезний потенціал. Для нас це провідна галузь, від якої залежить ефективність і ритмічність роботи майже 70%  всієї структури економіки області.

— Рекордні врожаї позначаються на зарплаті селян, розрахунках за земельні паї?

— Цього року заробітна плата в сільському господарстві вперше вища, ніж у середньому в області. Зріс обсяг розрахунків із власниками земельних паїв за рахунок конкуренції та прозорості процесів. Нині вони отримають одну з найвищих у країні орендних плат —  у середньому 9% нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.  Принагідно зауважу: якщо Вінниччина 5 років тому за рівнем заробітної плати посідала 23-тє місце, то тепер — 9—10-те. Нині в області спостерігаємо зростання середньомісячної заробітної плати на 29% порівняно з відповідним періодом торік. Але я не хотів би ідеалізувати ситуацію — проблеми ще є.

— Область посідає також перше місце за рівнем ділової активності за оцінкою фахового рейтингу агентства Regional Doing Business. Завдяки чому?

— Компанії в пошуку вкладення інвестицій орієнтуються на рейтинг цього агентства, що для нас важливо. За останні 3—4 роки нам вдалося створити комфортне середовище для ведення бізнесу. Воно ґрунтується на конкурентності, спрощенні адміністративних процедур, мінімізації бар’єрів.

Зауважимо, що за останні 4 роки питома вага області у валовому виробництві сільськогосподарської продукції в державі зросла із 7% майже до 11. Нині реалізуємо другу чергу проекту холдингу МХП, що дасть змогу подвоїти обсяги виробництва м’яса курей та збільшить питому вагу області. Важливо, що водночас споруджують великий біогазовий комплекс, робота якого дасть змогу розв’язати екологічні проблеми. Загалом МХП в області створив 9 тисяч робочих місць, що ефективно позначилося на ринку праці й підвищенні зарплат.

Прагнемо максимально створити умови для поглибленої переробки аграрної продукції. Для цього залучаємо інвестиції, які через мультиплікатор дали б змогу спрацювати іншим компаніям. Фактично прийнято рішення, і біля міста Гнівань буде збудовано   надпотужний завод з поглибленої переробки  зерна кукурудзи (сумарна вартість проекту — 600 мільйонів доларів США). Це дасть змогу створити тисячу робочих місць, а також науковий кластер об’єкта. А через мультиплікатор великий обсяг роботи матимуть суміжні компанії, наприклад у питаннях логістики, надання послуг. Також інвестиційним коштом найближчим часом почнеться будівництво ще одного заводу за новими технологіями з переробки зерна кукурудзи на борошно.

Ситуація на світових ринках продовольства може змінитися. Тому скоригували стратегію на диверсифікацію економічного укладу. Акцент робимо на кількох нових галузях, зокрема машинобудуванні,  ІТ-технологіях. І цього року в індустріальному парку міста Вінниці запрацювало нове підприємство компанії UBC Group з виробництва холодильного обладнання (наступного року тут уже буде 2 тисячі нових робочих місць). Нам вдалося залучити американську компанію Delphi, де працюватимуть 2 тисячі осіб. Завдяки нашим спільним  діям з Вінницькою міською радою невдовзі компанія HEAD в індустріальному парку міста розпочне будівництво потужної фабрики з виробництва спортивного інвентарю. У її цехах буде працевлаштовано тисячу вінничан.

Плануємо максимально розширити можливості, які є у Вінниці в галузі ІТ-технологій. Тож цього року створили і розвиваємо науково-технічний ліцей. У цій галузі у Вінниці працюють майже 10 тисяч осіб, але на інші компанії. Нам дуже важливо легалізувати цей бізнес.

— Своїм розпорядженням ви започаткували обласний конкурс стартапів: підприємці-початківці на власну справу можуть безповоротно отримати з обласного бюджету 30—60 тисяч гривень. Чи ефективний новий механізм підтримки?

— Торік спільно з однією компанією ми провели проект стартапів і були вражені результативністю. Тому цього року збільшили суму допомоги з обласного бюджету. Нещодавно, коли я побачив відібрані проекти, був зачарований: у нас великий потенціал, особливо у сільській місцевості. Люди замість картоплі почали вирощувати лохину, лікарські трави, на власній пасіці навчати бджільництва тощо. Для мене важливо розбудити ініціативу, допомогти людині, яка хоче ризикнути і започаткувати власний бізнес. Хочемо напрацювати ефективний інструмент і запропонувати його урядові, щоб мережу можна було розгорнути.

— Великі об’єднані територіальні громади створюють ЦНАПи, пожежні депо, ремонтують та будують дороги.

— Вся Вінниччина сьогодні як великий будівельний майданчик. ОТГ займають  лише 15% території області. Дехто думає, що створивши ОТГ, можна розв’язати всі проблеми. Я бачу процес об’єднання територіальних громад як інструмент, який давав би можливість ініціативній громаді поліпшувати сферу життєдіяльності людей. З цією метою уряд передав відповідні  повноваження і фінансові, зокрема, 60% ПДФО, крім того, надається державна субвенція. Окремі ОТГ працюють дуже ефективно, а деякі наприклад відмовляються  фінансувати бібліотеки,   а 2 ОТГ не уклали угоду із службою з питань охорони здоров’я. Я кажу про реальні речі. Процес треба прискорювати. Вважаю, що райцентрам або населеним пунктам, де  більше 5 тисяч жителів, відразу треба надавати повноваження наближені  до ОТГ, у тому числі залишати 60% ПДФО. Також потрібна щира дискусія на предмет ролі райдержадміністрацій. Накопичилася частина питань, які потребують комплексного розгляду.

— Які відгуки вінничан про реформу первинної медичної ланки?

— Ми ретельно готувалися до реформи. Я об’їздив усю область, і коли казав, що зарплата лікаря буде 16—17 тисяч гривень, мені не вірили. Але нині понад 500 сімейних лікарів отримують заробітну плату понад 16 тисяч гривень. Медсестри — 6—11 тисяч. Це реальність. Щиро скажу, що було  блокування на рівні районних рад. Але на сьогодні в області понад  мільйон пацієнтів (70% жителів) уклали угоди із сімейними лікарями — це найкращий результат у країні. До завершення року буде майже 100%.

Казали: якщо лікарям піднімуть зарплату, то все одно вони будуть брати. Але нині сімейні лікарі  перебувають під пильним оком усіх із точки зору якості надання послуг. Істотних скарг на їхню роботу в нас немає. Бачимо, що значна частина терапевтів, які раніше працювали в райлікарні, прагнуть отримати сертифікат сімейного лікаря. Це свідчить про те, що за рік-два повністю врегулюємо ситуацію із сімейними лікарями і первинна ланка працюватиме за новими правилами.

ДОСЬЄ «УК»

Валерій КОРОВІЙ. Народився 1964 року в селищі Тростянець на Вінниччині. Трудову біографію починав учнем токаря. Служив в армії.

1989-го закінчив Українську сільськогосподарську академію, 2005-го — Національну академію державного управління при Президентові України.

За фахом економіст-організатор, магістр державного управління. Кандидат економічних наук.

Працював першим заступником голови облдержадміністрації, заступником Вінницького міського голови. З лютого 2015 року — голова Вінницької облдержадміністрації.

Заслужений економіст України, нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня.

До уваги відвідувачів сайту! Наш сайт оновився і відтепер знаходиться за адресою http://sharrda.gov.ua/ ....

Уже традиційним стало проведення на Шаргородщині районного фестивалю народної творчості «Різдвяне мереживо». Ось і сьогодні, 11 січня 2019 року, до районного Будинку культури прибули делегації територіальних громад району, щоб знову великою шаргородською родиною поколядувати та защедрувати. У районному святковому заході взяли участь перший заступник голови райдержадміністрації Юрій Щур, голова районної ради Михайло Попов, депутат обласної Ради Вадим Соля ....

Сьогодні, 11.01.2019 р., у Громадській організації «Родина Кольпінга» м. Шаргород ранок розпочався з приємних моментів: діти - вихованці ІРЦ виготовляли святкову стрічку, надували повітряні кульки і чекали на гостей, а згодом з хлібом - сіллю зустрічали шанованих гостей із м. Чернівці: секретаря ГО «Справа Кольпінга в Україні» Василя Савку, молодіжного референта ГО «Справа Кольпінга в Україні» Галину Єрьоміну та проектного референта ГО Ігоря Гуц ....

10.01.2019 року в приміщенні Шаргородської районної філії Вінницького обласного центру зайнятості – відбувся інформаційний семінар для роботодавців на тему: «Затвердження Змін до Порядку надання роботодавцями державній службі зайнятості інформації про зайнятість та працевлаштування громадян , що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню» Перед присутніми виступила директор Шаргородської філії – Ніна Кушнір, яка ознайомила присутніх з ситу ....

На території України, а також у інших країнах продовжує бути напруженою ситуація щодо захворювання свиней африканською чумою. Уже майже в усіх областях навколо Вінницької області були зареєстровані випадки захворювання свиней африканською чумоюпочинаючи із 2012 року. У зв’язку з різким ускладненням епізоотичної ситуації щодо африканської чуми свиней на території України виникла реальна загроза розповсюдження збудника по всій території держави, де на протязі 2017 року з ....

Зростання економіки цього року має скласти не менше 3%, і це зростання буде реінвестоване в програми розвитку освіти, медицини, проекти енергоефективності, розбудови інфраструктури. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час першого в цьому році засідання Уряду. Глава Уряду наголосив, що минулий, 2018 рік, Україна пройшла достойно, сформовані рекордні за останні роки резерви, а пріоритети на 2019 рік залишаються незмінними. «Пріоритет – ....

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762